(រាជធានីភ្នំពេញ)៖ នៅថ្ងៃអង្គារ ១រោច ខែមាឃ ឆ្នាំម្សាញ់ សប្តស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៩ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី៣ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ ដោយទទួលបានគោលការណ៍អនុញ្ញាតដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ពីសម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ឯកឧត្តម ហួត ហាក់ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង បានដឹកនាំសន្និបាតបូកសរុបលទ្ធផលការងារវិស័យទេសចរណ៍ឆ្នាំ២០២៥ និងលើកទិសដៅការងារឆ្នាំ២០២៦ ដែលប្រព្រឹត្តទៅរយៈពេល ២ថ្ងៃ ចាប់ពីថ្ងៃទី៣-៤ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ ក្នុងគោលបំណងចំនួន៣សំខាន់ៗរួមមាន៖
(១)បូកសរុបសភាពការណ៍វិស័យទេសចរណ៍ទាំងកម្រិតសកល តំបន់ និងកម្ពុជា។
ទី(២) ត្រួតពិនិត្យ វាយតម្លៃ និងបូកសរុបលទ្ធផលការងារដែលសម្រេចបាន និងការងារដែលមិនទាន់សម្រេចបានចន្លោះសន្និបាតឆ្នាំ២០២៥ និងសន្និបាតឆ្នាំ២០២៦នេះ ដោយរួមគ្នាពិភាក្សា លើកយោបល់ ផ្តល់ធាតុចូល ផ្លាស់ប្តូរទស្សនៈឱ្យបានគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ និងស៊ីចង្វាក់ពីគ្រប់ផ្នែកពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ទាំងផ្នែកដែលស្ថិតក្នុងវិស័យទេសចរណ៍ដោយផ្ទាល់ និងផ្នែកដែលគាំទ្រដោយប្រយោលដើម្បីរកឱ្យឃើញនូវចំណុចខ្លាំង ចំណុចខ្វះខាត បញ្ហាប្រឈមពិតប្រាកដ និងសំណូមពរពីគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធ។
ទី(៣) គឺការឈានទៅដាក់ចេញរួមគ្នានូវវិធានការគន្លឹះ និងលើកទិសដៅការងារបន្តដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍វិស័យទេសចរណ៍ដោយឈរលើភាពជាក់ស្តែង ប្រាកដនិយម, ស្របតាមអភិក្រម «ជវភាពនៃប្រព័ន្ធតួអង្គតែមួយ», និងអភិក្រម «រួមគិត រួមធ្វើ រួមទទួលខុសត្រូវ និងរួមគ្នាទទួលផល» ដោយឈរលើស្មារតី បុរេសកម្ម, សកម្ម, អន្តរសកម្ម និង (ក្នុងករណីចាំបាច់) ប្រតិកម្ម ។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីបានគូសបញ្ជាក់ថា សន្និបាតបូកសរុបលទ្ធផលការងារវិស័យទេសចរណ៍មានលក្ខណៈជាសន្និបាតមហាគ្រួសារវិស័យទេសចរណ៍បើកទូលាយ និងមានលក្ខណៈ Hybrid ដោយពិធីបើកសន្និបាត មានសមាសភាពចូលរួមដោយផ្ទាល់ប្រមាណជាង ១៣០០រូបនិងចូលរួមតាមប្រព័ន្ធ Zoom ប្រមាណ ៧០០រូប សរុបទាំងអស់ ២០០០រូប អញ្ជើញមកពីគ្រប់ផ្នែក គ្រប់ថ្នាក់ពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ដែលស្ថិតនៅក្នុងក្របខណ្ឌសសរស្តម្ភកិច្ចសហប្រតិបត្តិការទាំង៦ពោលគឺ៖