(ខេត្តប៉ៃលិន)៖ រហូតមកដល់ពេលនេះសមត្ថកិច្ចចម្រុះចុះឆែកឆេរទីតាំងមួយចំនួនកាលពីថ្ងៃទី០៣ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ នៅតាមបណ្តាសណ្ឋាគារ ផ្ទះសំណាក់ និងកាស៊ីណូ ដែលស្ថិតនៅភូមិផ្សារព្រំ ឃុំស្ទឹងកាច់ ស្រុកសាលាក្រៅ ខេត្តប៉ៃលិន ដោយរុករកអ្នកដែលប្រព្រឹត្តបទល្មើសអនឡាញដើម្បីធ្វើការបង្ក្រាបទាន់ពេលវេលា។
សមត្ថកិច្ចនគរបាលបានបញ្ជាក់ថា ក្រោយពីមានការណែនាំពីលោកជំទាវ បាន ស្រីមុំ អភិបាលខេត្តប៉ៃលិនបន្តជំរុញឱ្យកម្លាំងសមត្ថកិច្ច និងមន្ត្រីជំនាញ អាជ្ញាធរមូលដ្ឋានត្រូវតែចុះអនុវត្តន៍ឱ្យបានតឹងរ៉ឹងលើករណីបទល្មើសនានាមិនឱ្យកើតមានក្នុងមូលដ្ឋានរបស់ខ្លួនជាដាច់ខាត។
លោកជំទាវអភិបាលខេត្តក៏បានជំរុញឱ្យកម្លាំងសមត្ថកិច្ច និងអាជ្ញាធរមូលដ្ឋានត្រូវអនុវត្តន៍ការពង្រឹងការអនុវត្តច្បាប់ និងការបង្ក្រាបឱ្យបានម៉ឺងម៉ាត់ ត្រូវតាមដាន និងរុករកស្រាវជ្រាវ ការកំណត់មុខសញ្ញា និងទីតាំងដែលសង្ស័យថា មានការបង្កប់នូវល្បែងស៊ីសងអនឡាញ ឬការឆបោកតាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា (Cybercrime)។ ហើយរាល់បទល្មើសអនឡាញទាំងអស់ដែលបានរកឃើញត្រូវចាត់វិធានការតាមផ្លូវច្បាប់ជាធរមានដោយមិនត្រូវមានការអន្តរាគមន៍ ឬយោគយល់ឡើយដើម្បីរក្សាសន្តិសុខក្នុងខេត្តឱ្យមានសុវត្ថិភាព។
លោកជំទាវអភិបាលខេត្តបានបញ្ជាក់ថា ការចូលរួមពីអាជ្ញាធរមូលដ្ឋានជាពិសេសអាជ្ញាធរក្រុង ស្រុក ឃុំ/សង្កាត់គឺជាភ្នែកច្រមុះដែលជាអវយវៈដ៏សំខាន់គឺត្រូវចុះពិនិត្យតាមដានទីតាំងជួលផ្ទះ សណ្ឋាគារ ឬកន្លែងអាជីវកម្មផ្សេងៗ ដែលអាចផ្តល់ជម្រកដល់ក្រុមឧក្រិដ្ឋជនអនឡាញគ្រប់រូបភាព ។
លោកជំទាវ បាន ស្រីមុំ អភិបាលខេត្តប៉ៃលិនក៏បានណែនាំ ឱ្យមានការផ្សព្វផ្សាយដល់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងមូលដ្ឋាន កុំឱ្យចាញ់បោកការអូសទាញ បោកបញ្ឆោតតាមរយៈការងារដែលមានប្រាក់ខែខ្ពស់ខុសធម្មតា ឬការវិនិយោគតាមអនឡាញដែលគ្មានប្រភពច្បាស់លាស់។ ជាមួយគ្នានេះដែរត្រូវលើកទឹកចិត្តឱ្យប្រជាពលរដ្ឋរាយការណ៍ជាបន្ទាន់ដល់សមត្ថកិច្ចដែលនៅក្បែរប្រសិនបើឃើញសកម្មភាពសង្ស័យណាមួយនៅក្នុងសហគមន៍មូលដ្ឋាន៕